Kontakt

Szkoła Podstawowa w Kamieniu
ul. Piaski 2A
32-071 Kamień

Biblioteka

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2020

   Tradycje obchodów tego dnia sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać. Wiele z nich zresztą decyduje się na bardziej rozbudowane obchody, które czasem trwają przez cały październik.
   Tak właśnie zdecydowaliśmy się i my i przez cały październik sukcesywnie będziemy serwować swoim czytelnikom wiele czytelniczych atrakcji.
   Zachęcamy do śledzenia aktualności w zakładce Biblioteka oraz na profilu na Facebooku, a przede wszystkim do odwiedzania naszej Biblioteki stacjonarnie w szczególności w tym rozpoczynającym się dzisiaj październiku.
   

Dzień Kropki u Przedszkolaczków

         Kończący się wrzesień jak co roku miał podtytuł "akcja podręcznik", ale jednym z rozdziałów historii o tym miesiącu był też tak zwany "międzyczas", w którym to udało się odbyć kilka wspólnych spotkań m.in. z przedszkolaczkami z okazji Dnia Kropki.
   Święto nadal dla wielu nietypowe i nawet ja, która już któryś raz z kolei mam okazję ten dzień obchodzić, to nadal traktuje je nieco
z przymrużeniem oka, w myślach zadając sobie pytanie kiedy będziemy obchodzić dzień np znaku zapytania ?
   Kiedy jednak chociaż odrobinkę zagłębić się w idee i przesłanie tego dnia i jego podtytuł - "święto wyobraźni i kreatywnego myślenia" to już absolutnie zdobywa moją aprobatę.
   Jeden z przedszkolaczków o wrażeniach z zajęć: "Mamo a wiesz była u nas dziś ta Pani, no wiesz od biblioteki, ta w okularach i tym plastiku na buzi i mówiła o kropkach, bo wiesz dzisiaj jest dzień kropki"...
   Życzę sobie abym za rok też mogła przyjść do nich by wspólnie po świętować ten Dzień Kropki, tylko z jedna różnica - już bez plastiku na buzi buzi. I koniec kropka.Zmiany w korzystaniu z biblioteki szkolnej

Drodzy Czytelnicy,
Już blisko 2 tygodnie odnajdujemy się w nowej wrześniowo pokoronowanej niezmiennie rzeczywistości i pomimo, że większość
zadań Biblioteki dotyczyła w tym czasie akcji podręcznikowej, to mamy już swoje doświadczenia także w funkcjonowaniu z Wami 

w nowym budynku. Poniżej kilka zapewne dla wszystkich zrozumiałych i oczywistych zmian w korzystaniu 
z naszej Biblioteki o przestrzeganie których prosimy w trosce o wspólne bezpieczeństwo >>>
Godziny otwarcia pozostają bez zmian.
Do zobaczenia w Bibliotece.
P.S. Nadal czekamy na jeszcze całkiem pokaźną porcję podręczników, więc jak już dotrą, to 
znów chwilowo im właśnie będzie trzeba poświęcić nieco czasu. 
Wasza Czytelnicza wyrozumiałość w tej przestrzeni zatem mile widziana.
     

A może by tak... pograć z książką?

   

Co byście powiedzieli moi drodzy Czytelnicy, gdybym zaproponowała Wam dzisiaj coś innego...?

Ale jak zawsze absolutnie wartego Waszego zainteresowania - to gwarantuję!

Co to takiego? Mianowicie gra książkowa. Osadzona w realnym świecie lekko w czasie już minionym, ma dodatkowe walory historyczne, ale przede wszystkim pozwala czytelnikowi niejako przenieść sie w czasie i znaleźć w centrum tamtych wydarzeń. 

Mało tego, pozwala też decydować o kolejności wydarzeń! 

"W pałacu w Wilanowie szykuje się wielka uczta: król Jan III Sobieski obchodzi imieniny. Ale zamiast się cieszyć, rozpacza! Jego ulubienica – oswojona wydra – zniknęła bez śladu. Pomóż królowi ją odnaleźć! Dołącz do czwórki młodych detektywów i pokieruj śledztwem. Czy zdołasz rozwiązać zagadkę, nim zjadą się imieninowi goście?

„Gdzie jest wydra?” to pasjonująca książkowa gra osadzona w czasach króla Jana III Sobieskiego. Jej fabuła została zainspirowana autentyczną historią słynnej oswojonej wydry, znanej z pamiętników Jana Chryzostoma Paska. Interaktywna opowieść wciąga, bawi i w atrakcyjny sposób przekazuje dzieciom wiedzę o królewskiej rezydencji w Wilanowie, jej mieszkańcach i gościach oraz ich zwyczajach."

Książka ta została wydana we współpracy z Muzeum Pałacu w Wilanowie.


Źródło zdjęć i cytatu:
https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-gdzie_jest_wydra.html?psearch[prodkey]=Gdzie%20jest%20wydra?


"Puk! puk!" - popis architektury książki

Są takie książki, o których nie wyobrażam sobie tutaj Wam nie wspomnieć...

Jedną z nich jest absolutnie nietypowa w swojej formie książka pt. "Puk! puk!".

Za każdym razem jak tylko o niej pomyślę, to od razu przypominają mi się zdumione miny na twarzach oglądających ją dzieci, to taki widok z serii tych zawodowo bezcennych.

To zadziwiający popis architektury książki.

Ważne by w podróży przez kolejne części tej książki mieć w pobliżu coś, co będzie dawało odgłos kiedy nasze palce będą robić tytułowe "puk puk" chcąc zajrzeć do każdych kolejnych drzwi...

„"Gdzie mój miś?” – pyta mała dziewczynka po powrocie ze szkoły. Ale misia nigdzie nie ma… Pomóżcie jej w poszukiwaniach! Rozkładajcie strony, pukajcie do drzwi sąsiadów, wchodźcie na coraz wyższe piętra. Na każdym czeka na was wiele niespodzianek!

Książka ma nietypową formę pomysłowo ponacinanego arkusza, który po złożeniu przybiera kształt pudełka. Rozkładając kolejne strony, dziecko wznosi kolejne piętra budynku, po którym porusza się bohaterka. W ten sposób urocza opowieść o dziecięcych poszukiwaniach rozwija się, dosłownie i w przenośni, w zaskakującą przestrzenną przygodę."

 

 Ilustracje: Kaori Takahashi

Wydawnictwo Dwie Siostry

 

źródło zdjęć i cytatu:

https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-puk_puk.html