Październik - Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Kochani Czytelnicy,
Z przyjemnością witam z Wami ten szczególny miesiąc. Biblioteka zaplanowała dla Was moc atrakcji - szczegóły już niebawem.
Zapraszam do śledzenia zakładki "Biblioteka" oraz profilu na FB.
Rozczytanego miesiąca nam wszystkim.

Europejski Dzień Języków 2021

W tym roku przypada 20. Europejski Dzień Języków. Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta wielojęzyczności
i różnorodności kulturowej. Starsi uczniowie poznawali ciekawostki na temat języków zapisane m. in. w języku chorwackim czy włoskim,
a młodsi mogli dowiedzieć się, jakie odgłosy wydają zwierzęta w różnych krajach. Czy wiedzieliście, że litewskie żaby mówią „kva, kva”?
W poniedziałek odbył się też quiz dla klas IV-VIII „Co wiesz o językach obcych?” Gratulacje dla zwycięzców: Bartka, Oskara i Olgi oraz wszystkich uczestników!

Wizyta w Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu

20 września 2021 roku uczniowie klasy VIII A i VIII B wraz z opiekunami odwiedzili miejsce pamięci i muzeum Auschwitz – Birkenau – były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Swoje kroki skierowali również do obozu śmierci w Brzezince.
W drodze powrotnej zwiedzili niesamowitą i godną polecenia wystawę w Centrum Maksymiliana w Harmężach „Klisze pamięci. Labirynty”. Jest to ekspozycja rysunków Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz, oznaczonego numerem 432,która obok swej niezaprzeczalnej wartości artystycznej, posiada również walor świadectwa – przedstawia niezwykłą interpretację obozowego dramatu jednego z pierwszych więźniów KL Auschwitz. Wystawa przedstawia artystyczną wizję gehenny obozowej, a jednocześnie uwypukla heroiczne zwycięstwo odniesione w obozie przez św. Maksymiliana Marię Kolbego. Marian Kołodziej po prawie 50-letnim milczeniu wrócił do swych przeżyć, tworząc wstrząsającą plastyczną opowieść o sobie i tych, którzy nie ocaleli z „fabryki śmierci”. Zmusiła go do tego choroba – wylew i towarzyszący mu paraliż. W ramach rehabilitacji zaczął rysować. Rysowanie Klisz było dla Kołodzieja – jak sam wspomina – pewną formą autoterapii. Pracę nad „Kliszami Pamięci” rozpoczął w 1993 r., a zakończył w maju 2009 roku, kilka miesięcy przed śmiercią.

Zapraszamy do Biblioteki Szkolnej

Drodzy Czytelnicy,
Podręczniki rozdane.
Uczniów zapraszamy zatem do rozpoczęcia kolejnego roku spotkań z nauką w szkole...
a po szkole jeszcze bardziej zapraszamy zarówno uczniów, nauczycieli jak i rodziców po czytelnicze przyjemności dla intelektu
do Biblioteki Szkolnej.
Życzymy sobie i Wam... DOBREGO ROKU.

Krajowe Odznaki Jakości eTwinning

W wakacje dotarła do nas miła wiadomość. Trzy realizowane przez nas w ubiegłym roku szkolnym projekty eTwinning otrzymały Krajowe Odznaki Jakości. Gratulacje dla grup projektowych!