Wizyta w Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu

20 września 2021 roku uczniowie klasy VIII A i VIII B wraz z opiekunami odwiedzili miejsce pamięci i muzeum Auschwitz – Birkenau – były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Swoje kroki skierowali również do obozu śmierci w Brzezince.
W drodze powrotnej zwiedzili niesamowitą i godną polecenia wystawę w Centrum Maksymiliana w Harmężach „Klisze pamięci. Labirynty”. Jest to ekspozycja rysunków Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz, oznaczonego numerem 432,która obok swej niezaprzeczalnej wartości artystycznej, posiada również walor świadectwa – przedstawia niezwykłą interpretację obozowego dramatu jednego z pierwszych więźniów KL Auschwitz. Wystawa przedstawia artystyczną wizję gehenny obozowej, a jednocześnie uwypukla heroiczne zwycięstwo odniesione w obozie przez św. Maksymiliana Marię Kolbego. Marian Kołodziej po prawie 50-letnim milczeniu wrócił do swych przeżyć, tworząc wstrząsającą plastyczną opowieść o sobie i tych, którzy nie ocaleli z „fabryki śmierci”. Zmusiła go do tego choroba – wylew i towarzyszący mu paraliż. W ramach rehabilitacji zaczął rysować. Rysowanie Klisz było dla Kołodzieja – jak sam wspomina – pewną formą autoterapii. Pracę nad „Kliszami Pamięci” rozpoczął w 1993 r., a zakończył w maju 2009 roku, kilka miesięcy przed śmiercią.

Zapraszamy do Biblioteki Szkolnej

Drodzy Czytelnicy,
Podręczniki rozdane.
Uczniów zapraszamy zatem do rozpoczęcia kolejnego roku spotkań z nauką w szkole...
a po szkole jeszcze bardziej zapraszamy zarówno uczniów, nauczycieli jak i rodziców po czytelnicze przyjemności dla intelektu
do Biblioteki Szkolnej.
Życzymy sobie i Wam... DOBREGO ROKU.

Krajowe Odznaki Jakości eTwinning

W wakacje dotarła do nas miła wiadomość. Trzy realizowane przez nas w ubiegłym roku szkolnym projekty eTwinning otrzymały Krajowe Odznaki Jakości. Gratulacje dla grup projektowych!

Szczepienia przeciwko COVID-19

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II zwrócił się z prośbą do
Małopolskiego Kuratora Oświaty o rozpowszechnienie informacji o możliwości
zaszczepienia dzieci oraz o dostępności wolnych terminów wykonania szczepienia
przeciwko COVID-19. Populacyjny punkt szczepień Szpitala dysponuje wolnymi
terminami na I dawkę szczepienia przeciwko COVID-19. Dostępna jest szczepionka
mRNA Pfizer-BioNTech. Data przyjęcia II dawki jest wskazywana bezpośrednio
podczas przyjęcia I dawki, jednak ze względu na rozpoczynający się okres
wakacyjny Szpital oferuje elastyczny dobór daty II dawki szczepienia.

Jednocześnie wyjaśniam, że rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 w Szpitalu
można dokonać pod numerami telefonu:
12 614-25-39, 505 060 359 (w godzinach 8:00-14:30) w dni robocze lub poprzez
całodobową i bezpłatną infolinię pod telefonu - 989 lub rejestrację elektroniczną
poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie https://pacjent.gov.pl/.
Podczas rejestracji można wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia,
a następnie otrzymuje się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
Do rejestracji nie są wymagane żadne dodatkowych dane oraz dokumenty,
wystarczy, że podany zostanie numer PESEL.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Rok szkolny 2020/2021 uczniowie klas 1-6 i przedszkolaki zakończyli we własnym gronie w swoich salach. Natomiast siódmoklasiści żegnali klasę ósmą na sali gimnastycznej. Wszystkim życzymy wspaniałych bezpiecznych wakacji, absolwentom dostania się do wymarzonych szkół.
Do zobaczenia we wrześniu :)